چطور اضافه وزنمان را محاسبه کنیم؟ 0

اندازه عددی دقیقی برای وزن، که برای سلامتی مفید باشد وجود ندارد. در عوض مقدار دقیق یک دامنه تغییر برای وزن وجود دارد که باید وزن شما در این حوزه جای بگیرد.شاخص حجمی بدن معتبرترین نشانگر وضعیت بدن شماست. مطالعات پزشکی حاکی از آن است که مردان و زنان با شاخص حجمی بدن بین ۲۰ تا ۲۵ کمترین خطرات جسمی ناشی از اضافه وزن را دارند. اگر شما استخوان بندی درشتی دارید،قسمت بالای دامنه را در نظر بگیرید و اگر ریز نقش هستید به اعداد پایین دامنه توجه داشته باشید.

 

اضافه وزن را محاسبه کنیم؟

اضافه وزن را محاسبه کنیم؟

شاخص حجمی بدن(BMI)

این شاخص از تقسیم وزن بدن شما(بر حسب کیلوگرم) بر مربع (یا مجذور) قد شما (بر حسب متر) بدست می آید. این شاخص نشانگر رابطه سالم و طبیعی یا کم و یا زیاد بین قد و وزن شماست.

برای مثال اگر وزن شما ۶۰ کیلوگرم و قد شما ۱/۶۵ متر باشد:

۶۰ تقسیم بر ۱/۶۵ به توان ۲ مساوی ۲۲ میشود.

BMI برای مردان و زنان بالای ۱۸ سال:

زیر ۱۸/۵ = کمبود وزن

۱۸-۲۵= قابل قبول

۲۵-۳۰= اضافه وزن

۳۰-۴۰=چاق

بالای ۴۰=چاقی شدید

برای تبدیل واحد قد و وزن :۲/۲ پوند=۱KG و اینچ۱M=39/37

اضافه وزن را محاسبه کنیم؟

اضافه وزن را محاسبه کنیم؟

قطر کمر به عنوان شاخص چربی(اضافه وزن) بدن

یک راه حل سریع و آسان برای تعیین لاغری یا چاقی این است که قطر کمر خود رااندازه بگیرید.

اگر قطر کمر شما (در مردان) از ۱۰۲ سانتی متر (۴۰ اینچ) و در زنان از ۸۸ سانتی متر(۳۵ اینچ) بیشتر است، احتیاج به کاهش وزن دارید.

اندازه گیری قطر کمر شاخص نسبتا دقیقی برای چربی اضافی در کمر و کلا چربی اضافی بدن شما بشمار می آید.شما از این طریق میتوانید بفهمید احتیاج به کاهش وزن دارید یا نه.

اضافه وزن را محاسبه کنیم؟

اضافه وزن را محاسبه کنیم؟

معادله تعادل انرژی

هیچ رازی در این نیست چرا ما  اضافه وزن داریم  این یک معادله ساده است. زمانی ما اضافه وزن پیدا میکنیم  که انرژی (کالری) دریافتی ما بیشتر از انرژی مصرفی ما باشد. در این حالت اضافه انرژی در بدن به صورت چربی ذخیره میشود.

خوردن فقط مقدار کمی بیشتر از آنچه شما نیاز دارید باعث اضافه وزنی کُند اما ثابت خواهد شد. اما خوردن ۱۰۰ کالری در روز بیشتر از آنچه احتیاج دارید (معادل خوردن ۱۵ بیسکویت) باعث اضافه وزن ۷/۴ کیلوگرم معادل ۱۰ پوند در سال خواهد شد. برای کم کردن وزن به راه بهتری نیاز دارید،در نتیجه کالری بیشتری نسبت به آنچه مصرف میکنید به کار میبرید و بدن فقط چربی که برای تامین نیاز دارد برداشت میکند. این کار را میتوانید با محدود کردن کالری مصرفی یا با افزایش کالری مصرفی انجام دهید، ولی بدون شک بهترین راه ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش است.

اشتراک.

پاسخ دهید