۷ راز جوان شدن پوست صورت 0

چطور پوست مان را برای بهار آماده کنیم؟

زمستان همیشه به خاطر خشکی و سرمای هوا باعث خشک شدن پوست میشود؛ حتی وقتی در مکان های سربسته پناه میگیریم، وسایل گرمایشی هوا را حسابی خشک و داغ کرده اند و مشکل خشکی پوست را دوچندان میکنند. خوشبختانه لازم نیست جیبتان را خالی کنید تا دوباره پوست سرحال و زیبایی داشته باشید؛ همین که بدانید با چه روشی میتوانید نیاز های پوست خشک تان را برطرف کنید، نصف راه را رفته اید! در ادامه هم با چند روش میتوانید با کمک مواد طبیعی و سالم تمام این نیاز ها را رفع کنید و مثل بهار، تر و تازه و شاداب شوید!

اولا که یادتان باشد صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب صورت تان را حتما بشویید؛ بعضی ها به خاطر سرمای هوا و تنبلی قید این کار را میزنند یا خیلی سرسری آن را انجام میدهند. اما بدانید که حتی اگر هیچ  آرایشی روی پوست تان نمانده باشد. وقتی شما خواب هستید، پوست در فاز ترمیم است و مدام چربی و سموم ترشح میکند، بنابراین نشستن یا درست نشستن صورت میتواند مانع از نفس کشیدن پوست و تاثیر محصولاتی شود که در طول روز استفاده میکنید. حتما باید برای شستن صورت خود از یک پاک کننده ملایم و بدون الکل استفاده کنید تا چربی طبیعی صورت تان از بین نرود و پوست صورتتان قرمز و خشک نشود. یادتان باشد قبل از این که مشغول شستن صورت تان شوید، یک قابلمه کوچک آب را روی شعله بگذارید تا به جوش بیاید. حواس تان باشد هیچ وقت قبل از بخور دادن صورت، از محصولات لایه بردار ها و اسکراب ها استفاده نکنید که احتمال حساسیت پوست تان به بخور زیاد میشود. کافی است صورت تان را با یک پاک کننده(ترجیحا طبیعی مثل روغن درخت چای و ..) و آب گرم بشویید و خشک کنید.

محلول بخور را آماده کنید

مقداری از آب جوش را در یک کاسه شیشه ای یا سرامیکی بریزید و یکی، دو مرحله رویش را بپوشانید تا بخارش خارج نشود، حالا باید گیاه یا روغن اساسی مورد نیاز را به آب جوش اضافه کنید. اگر پوست سالمی دارید و همیشه از آن مراقبت میکنید، همان بخور آب جوش هم برای تمیز کردن منافذ پوست برایتان کافی خواهد بود. اما اگر میخواهید یک بخور اختصاصی درست کنید، میتوانید مقداری گیاه تازه یا خشک یا حتی روغن اساسی به بخورتان اضافه کنید تا رایحه ای سودمند به آن اضافه کنید. حتی میتوانید یک چای کیسه ای گیاهی در آب جوش بیندازید و همان منفعت را ببرید!

*اگر پوست تان خسته و پژمرده است و چهره تان حسابی درهم است، چند قطره روغن یا چند برگ از گیاه نعناع یا علف لیمو در کاسه آب جوش بریزید.

*اگر فشار و استرس زیادی را تحمل کرده اید و یک فصل سخت و طولانی را پشت سر گذاشته اید، از روغن یا برگ گیاه اسطوخودوس  یا بابونه برای بخور صورت تان استفاده کنید.

*اگر فرد مضطربی هستید و شغل پر استرسی هم دارید، باید بیشتر دوروبر گیاهانی مثل چوب صندل یا ترنج بچرخید و از روغن یا برگ خشک این گیاهان برای بخور استفاده کنید.

*اگر پوست تان چرب است، میتوانید با اضافه کردن عصاره، روغن یا برگ گیاهانی مثل همیشه بهار، بومادران، گزنه، کامفری، مریم گلی، رازیانه، اسطوخودوس،  برگ شمعدانی و بابون، چربی پوست تان را تعدیل کنید.

*اگر پوست خشکی دارید یا به خاطر سرمای زمستان خشک شده، بهتر است از گیاهانی مثل ختمی، جعفری، گل گاو زبان، خرفه، ترشک و بنفشه برای تهیه بخور استفاده کنید.

*اگر هم پوست تان معمولی است، بخور دادنش با روغن یا عصاره شکوفه لیمو، گل گاو زبان و نعناع وحشی میتواند برایتان مفید باشد.

نوبت بخور دادن است

سرتان را روی کاسه آب جوش و روغن و یا گیاه دلخواهتان خم کنید. یک حوله بزرگ روی سرتان بیندازید؛ طوری که روی کاسه را هم بپوشاند و بخار آب را محصور کند، ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صورت خود را روی بخور نگه دارید؛ چشمانتان را ببندید و نفس های عمیق بکشید و بگذارید گرما پوست تان را بیدار و منافذش را باز کند.

برای مدت طولانی بخور ندهید و صورت تان را زیادی به آب داغ نزدیک نکنید؛ داغی اش میتواند پوست تان را بسوزاند؛

اگر پوست ظریف و حساسی دارید، صورت خود را حدود ۴۵ سانتی متری بخار نگه دارید و زمان آن را به ۱۰ دقیقه کاهش دهید.

بعد از بخور باید…..

*پس از تمام شدن بخور، محلول باقی مانده در ظرف را صاف کرده و صورت را با آن شست و شو دهید؛ هنگام شست و شو، صورت را با دست و حرکات دورانی ماساژ دهید.

*حالا صورت خود را با آب سرد بشویید تا منافذ آن جمع شود. بعد از خشک کردن آرام پوست، نصف قاشق چای خوری روغن حاوی ویتامین E یا هر کرم تقویتی و ویتامینه را روی پوست ماساژ دهید؛ حالا اگر روی پوست تان دانه سرسیاه یا سرسفید دارید، با فشار آرام نوک انگشت، آن را خارج کنید.

*پس از شست و شو میتوانید از محلول های تونیک جمع کننده، خیار رنده شده، آب کدوی رقیق شده با آب یا گلاب هم استفاده کنید.

7 راز جوان شدن پوست صورت

7 راز جوان شدن پوست صورت

چروک دارید؟

اگر پوست تان چروک است و خط های عمیق روی پیشانی یا دور لب هایتان افتاده، حتی اگر زیر چشم هایتان معمولا پف کرده است، میتوانید از بخور بابونه و برگ های رز استفاده کنید که هم بوی بسیار خوبی دارد و هم میتواند عمق خطوط و چروک های تان را کاهش داده، التهاب های پوست را رفع کند. ضمن این که همین بخور کیسه های زیر چشم را نیز کوچک تر میکند.

7 راز جوان شدن پوست صورت

7 راز جوان شدن پوست صورت

یک ضدآفتاب طبیعی!

اگر از چای قرمز یا ترش خوشتان میاید، خوب است بدانید غیر از چای میتوانید از آن در تهیه انواع نوشیدنی ها، اسکراب بدن و حتی بخور استفاده کنید. گیاه هیبیسکوس یا همان چای قرمز خواص پاک کنندگی دارد و میتواند آسیب های ناشی از اشعه های مضر آفتاب را ترمیم کند.  حالا اگر غیر از چند برگ چای قرمز، چند برگ ریحان هم در بخورتان بریزید، از خواص ضد عفونی کنندگی و ضدالتهابی آن هم بهره مند خواهید شد؛ به خصوص اگر پوست چربی دارید، این بخور برایتان بسیار عالی خواهد بود.

7 راز جوان شدن پوست صورت

7 راز جوان شدن پوست صورت

کدر شده اید؟

اگر پوست تان شفافیت و درخشش خود را از دست داده، غیر از این که کم آب شده، منافذش با سلول های مرده گرفته و جای نفس کش ندارد! برای همین خوب است از بخور گل همیشه بهار و گل قاصدک استفاده کنید. همیشه بهار خواص شفابخشی زیادی دارد اما ریشه قاصدک میتواند منافذ پوست را باز کرده و آلودگی های پوست را خارج کند. این دو گیاه در کنار هم، بخور خوبی برای رفع کدورت هایی ایجاد میکند که به آبرسانی نیاز دارند.

پوست تان خشک و ملتهب است؟

اسطوخودوس همیشه یکی از پرچمداران محصولات مراقبت از پوست است و این شهرتش هم بیخود نیست؛ اسطوخودوس یا لاوندر آرام بخش پوست است و خواص ضد قارچی، ضدعفونی و ضدالتهابی دارد. حالا اگر غنچه های بنفش آن را همراه با چند برگ بو در بخورتان بریزید، کلی بخار آنتی اکسیدان نصیب پوست تان میشود! این دو گیاه سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدان بی نظیری هستند که برای مبارزه با رادیکال های آزاد هم بسیار هم مفیدند و برای مواقعی که پوست تان خشک یا ملتهب شده، فوق العاده اند.

اشتراک.

پاسخ دهید