از دست پوست چرب راحت شوید! 0

پوست چرب و درمان آن

هیچ گاه به خاطر ظاهر روغنی پوست تان احساس شرمندگی نکنید، چون پوست چرب تنها به مراقبت و اقداماتی برای پیشگیری از تولید این میزان چربی نیاز دارند، پس بهترین راه مبارزه است، آن هم مبارزه با فاکتورهایی که به چرب تر شدن پوست شما دامن میزنند و ظاهری براق و ناخوشایند به آن میدهند. چون در غیر این صورت در دراز مدت غدد چربی فعالیت خود را دوچندان کرده و با بزرگ تر شدن، در تمام قسمت های پوست متمرکز میشوند. در نتیجه پوست چرب، براق و پر از جوش و آکنه میشود. اما نگران نباشید چون استفاده از محصولات بهداشتی و ایجاد تغییرات کوچک در شیوه زندگی به شدت میتواند در بهبود سلامت پوست شما تاثیر گذار باشد.

از دست پوست چرب راحت شوید!

از دست پوست چرب راحت شوید!

چرا پوست چرب میشود؟

تولید چربی برای پوست بسیار حیاتی است به این ترتیب زمانی که فرآیند طبیعی رطوبت سازی و بازسازی پوست بر اثر خشک شدن بعد از حمام، استخر، آفتاب و به هر دلیل دیگری کند میشود، پوست شروع به تولید چربی میکند تا کمبود رطوبت خود را از این طریق جبران کند. پس منبع اصلی مشکل شما همان غدد چربی ساز میکروسکوپی هستند که زیر سطح پوست پنهان شده اند. این غدد با ترشح سبوم و مجموعه ای از چربی ها از طریق منافذ در قسمت هایی مانند بینی، گونه ها و پیشانی متمرکز میشوند و پوست را چرب میکنند، اما اگر غدد تولید سبوم تحریک شوند، همزمان با افزایش حساسیت آنها چربی سازی از میزان طبیعی خود بیشتر شده و پوست براق و روغنی میشود. یکی از نشانه های آغاز بلوغ در دختران و پسران همین افزایش چربی پوست است که تحت تاثیر تغییرات در سطح هورمون های پروژسترون و تکمیل چرخه قاعدگی پوست را چرب و پرجوش میکند. جز این عامل استرس، رژیم غذایی، آب و هوا، سن و استفاده از مواد آرایشی از عمده دلایل چرب شدن پوست هستند. پس دقت در مراقبت و مدیریت استرس و تنش های این دوران از حیات میتواند پوست را سالم یا چرب و مستعد و آکنه کند.

خوب و بد پوست چرب

این جنس پوست مزایا و معایب خود را دارد از طرفی وجود چربی در لایه بیرونی پوست، از خشکی، حساسیت، قرمز شدن و شکستگی و پیر شدن زود هنگام پیشگیری میکند، بنابراین مقدار کافی از چربی در حفظ اسید محافظ پوست و پیشگیری از آن در برابر تهاجم های باکتری های احتمالی بسیار مهم است. از طرفی پوست های چرب بعد از خشک شدن به دلایل مختلف میتوانند به سرعت رطوبت خود را بازیابند و دچار مشکلات معمول دیگر پوست ها نشوند. اما عیب دردسر ساز این جنس پوست اضافه کاری غدد چربی و تاثیر مستقیمی است که بر زیبایی آن و کاهش اعتماد به نفس ما میگذارد. از سویی دیگر با تولید بیش از حد چربی، منافذ بلوکه و زمینه لازم برای تغذیه باکتری ها در سطح پوست و بروز جوش و آکنه فراهم میکند.

از دست پوست چرب راحت شوید!

از دست پوست چرب راحت شوید!

راه های مراقبت از پوست چرب

از دست پوست چرب راحت شوید!

از دست پوست چرب راحت شوید!

*شست و شوی پوست: روزی دو مرتبه پوست خود را با پاک کننده ملایم صورت و آب ولرم بشویید و با این کار چربی های اضافه ای که منافذ پوست شما را بسته اند از بین ببرید. بهترین راه جلوگیری از چرب شدن استفاده از یک پاک کننده ملایم هر صبح و شب است. هدف از شستن صورت در این مرحله، حذف چربی و سلول های مرده از پوست صورت و منافذ آن است. پس سراغ صابون یا پاک کننده های قوی برای خشک کردن پوست صورتتان نباشید.

از دست پوست چرب راحت شوید!

از دست پوست چرب راحت شوید!

*استفاده از تونر: از بین انواع تونر ها سراغ محصولی مخصوص پوست های چرب بروید. بهتر است مواد تشکیل دهنده آن بدون الکل و دارای ترکیباتی مانند کافئین، چای سبز یا عصاره شیرین بیان باشد تا پوست شما را کم کم به سمت نرمال شدن سوق دهد. پس به کمک یک دستمال نرم، تونر را روی پیشانی، بینی و روی گونه ها به صورت مساوی بزنید و بعد از چند دقیقه با آب ولرم بشویید و با حوله نرم خشک کنید.

از دست پوست چرب راحت شوید!

از دست پوست چرب راحت شوید!

*مصرف ماسک و لایه بردار: بعد از شستن و آماده سازی پوست هفته ای یک مرتبه از ماسک و لایه بردار ها برای پاکسازی عمقی و حذف چربی های انباشته شده درمنافذ پوست استفاده کنید. ماسک باید بعد از تمیز شدن پوست روی صورت قرار بگیرد و ۱۵ دقیقه روی پوست بماند.

*محصولات فاقد چربی: پوست شما با وجود چرب بودن حتما به ضد آفتاب و مرطوب کننده نیاز دارد اما تنها به شرط فاقد چربی بودن آن هاست که میتوانید مرتب از آن روی پوست خود مصرف کنید.

پس با دقت به مواد تشکیل دهنده، نوع بدون چربی آن را برای خود انتخاب کنید.

*ضدجوش ها: اگر جوش ها روی پوست چرب شما جولان میدهند حتما به محصولاتی ضدآکنه برای از بین بردن باکتری های عامل آکنه و تنظیم چربی منافذ نیاز دارید. این محصولات ضمن پاکسازی بستر جوش ها، زخم های آن را التیام و به بازسازی پوست شما کمک ویژه ای میکند.

اشتراک.

پاسخ دهید