فرمول های جادویی برای تقویت خواص خوراکی ها 0

چه خوراکی را چطور بخوریم؟

ممکن است در برنامه غذایی روزانه به بهانه های مختلف، خودتان را از خوردن بسیاری از خوراکی های مغذی محروم کنید و حتی از این کار آگاه نباشید. روش غذاخوردن شما و آماده کردن غذاهای خاص میتواند تاثیرات منفی یا مثبتی بر سلامت شما داشته باشد. شاید هیچ وقت پیش نیاید که بخواهید درباره پختن سبزیجات، پوست کندن سیب یا نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای بعد از بیدار شدن تجدید نظر کنید، اما باید گفت که روش های بهتر و سالم تری برای مصرف این خوراکی ها وجود دارد؛ روش هایی که مواد مغذی این خوراکی ها را حفظ و ویتامین بیشتری به مصرف کننده میرساند. در این جا به غذاهایی اشاره میکنیم که نقشی اساسی در رژیم غذایی شما دارند و از طرفی بهترین روش ها برای بریدن، ریز ریز کردن، پختن و خوردن آن ها را به شما پیشنهاد میدهیم تا بتوانید از تمام ویتامین و مواد مغذی موجود در آن ها استفاده کنید.

فرمول های جادویی برای تقویت خواص خوراکی ها

فرمول های جادویی برای تقویت خواص خوراکی ها

سیب را پوست میکنید؟

اگر سیب را پوست کنده به شکل سس یا پوره شده مصرف میکنید، بهترین بخش ارزش غذایی آن را نادیده میگیرید. پوست سیب سرشار از مواد مغذی مانند فیبر و آنتی اکسیدان است. اگر پوست سیب را بگیرید، بسیاری از مزایای آن از جمله ارتقای سطح اشباع، کنترل میزان کلسترول و کاهش میزان التهاب را در بدن از دست خواهید داد.

فرمول های جادویی برای تقویت خواص خوراکی ها

فرمول های جادویی برای تقویت خواص خوراکی ها

سبزیجات آب پز را فراموش کنید

اگر برای درست کردن شام اعضای خانواده سبزیجات را بپزید، در واقع مواد مغذی اصلی آن مانند ویتامین c را به آب انتقال داده اید و به جای آن که این ویتامین وارد سیستم گوارش بدنتان شود، حواله سینک ظرفشویی خواهد شد. برای آن که بیشترین میزان مواد مغذی را از سبزیجات به دست بیاورید، همیشه آن ها را بخارپز کنید. یا بعد از پخت سبزیجات، آب داخل قابلمه را هم همراه غذا سرو کنید.

چطور کباب بزنید؟

اگر عادت دارید که گوشت، ماکیان و غذاهای دریایی را روی زغال کباب کنید، باید بدانید که دمای بالا باعث میشود تا شکل پروتئین موجود در گوشت تغییر یابد و حتی خطرناک شود، بنابراین بهتر است گوشت تان را در دمای پایین بپزید تا میزان تجمع کارسینوژن در آن کاهش یابد. از طرفی اضافه کردن چاشنی مانند سرکه به گوشت هم میتواند باعث به حداقل رسیدن میزان ترکیبات سرطان زا در آن شود.

فرمول های جادویی برای تقویت خواص خوراکی ها

فرمول های جادویی برای تقویت خواص خوراکی ها

چای خالص بنوشید

وقتی شیر را به فنجان چای خود اضافه میکنید، در واقع امتیاز چای را برای محافظت از قلب از بین برده اید. پروتئین های شیر یعنی کازئین ها باعث کاهش ترکیبی در چای به نام کاتچین ها میشوند که میتوانند در برابر بیماری های قلبی از شما محافظت کنند. به جای این کار سعی کنید چای خود را بدون هیچ چیز دیگر یا مواد افزودنی بنوشید یا فقط کمی لیمو به آن بیفزایید.

فرمول های جادویی برای تقویت خواص خوراکی ها

فرمول های جادویی برای تقویت خواص خوراکی ها

چه پسته ای بخرید؟

اگر از طرفداران خوراکی های نمکی هستید، بهترین گزینه پسته است. پسته نه تنها یکی از آجیل هایی است که کالری کمی دارد بلکه چربی موجود در آن هم کم است. اما اگر پسته ای بخرید که از قبل پوست آن کنده شده باشد و بعد لایه اضافی آن را بکنید واقعا برایتان مضر است. اگر پسته را با پوست بخرید یعنی میتوانید ۲۰۰ کالری جلو بیفتید. در واقع وقتی مجبور میشوید که پوست آن را بکنید بیشتر حواستان خواهد بود که چه مقدار دارید، میخورید.

لبنیات کم چرب یا پرچرب؟

لبنیات کم چرب یا پرچرب؟

لبنیات کم چرب یا پرچرب؟

ما در دنیایی با چربی کم و کالری پایین زندگی میکنیم اما این مسئله همیشه به این معنا نیست که این ها میتوانند سالم ترین گزینه ها باشند. وقتی پای لبنیات به میان می آید، لازم نیست همیشه بخواهید انواع کم چرب آن را مصرف کنید چرا که در نهایت قند زیادی وارد بدنتان خواهید کرد؛ بله، منظورمان شکر است. مشکل اینجاست که وقتی ماده ای مغذی مانند چربی را حذف میکنید، مجبور میشوید چیز دیگری مثل شکر را جایگزین آن کنید تا درواقع بتوانید چیزی را که میخورید، خوش طعم کنید. این گزینه به مراتب زیان آور تر است. بهتر است بدانید که چربی نه تنها مزه ای خامه مانند دارد بلکه میزان تمایل بدن را برای جذب اسید های چرب و ویتامین های حلال در چربی کاهش میدهد و از سویی برای مدت طولانی تری شما را سیر نگه میدارد.

لبنیات کم چرب یا پرچرب؟

لبنیات کم چرب یا پرچرب؟

قبل از مصرف حتما بشویید

خوردن یک مشت آجیل گزینه ای فوق العاده برای از بین بردن ولع گرسنگی است اما اگر دوست دارید تا بهترین بهره را از این مواد خوراکی و مغذی ببرید، بهتر است چند نکته را رعایت کنید.

آجیل ها در حالت طبیعی حاوی ترکیبات ضدمغذی مانند لکتین ها و فیتیک اسید هستند که مانع از آن میشود که آجیل به خوبی هضم شود، در نتیجه ی این مسثله باعث کاهش مواد مغذی ای میشود که باید جذب شوند و از طرفی ممکن است در روده التهاب ایجاد کند.

برای کاهش محتوای ضد مغذی موجود در آجیل ها، قبل از مصرف آن ها را در آب بخوابانید و بعد خشک کرده و مصرف کنید. گردو و مغز ها به مدت ۱۲ ساعت، بادام درختی به مدت ۷ ساعت و بادام هندی را باید کمتر از ۵ تا ۶ ساعت خیس کنید.

فرمول های جادویی برای تقویت خواص خوراکی ها

فرمول های جادویی برای تقویت خواص خوراکی ها

اسفناج؛ غذای آهنی

اسفناچ خام بهترین گزینه برای سالاد است، اما بهتر است اسفناج تان کمی گرم و بخار پز شده باشد. پختن اسفناج باعث کاهش اسید اکسالیک و افزایش میزان دسترسی زیستی ویتامین های A و E، پروتئین، فیبر، روی، کلسیم و مهم ترین ماده مغذی آن یعنی آهن میشود.برای آنکه بدن بهتر بتواند آهن موجود در اسفناج را جذب کند سعی کنید آن را همراه با مواد حاوی ویتامین C (مثل نارنگی، پرتقال و ….) بخورید.

لبنیات کم چرب یا پرچرب؟

لبنیات کم چرب یا پرچرب؟

سیر را کمی با صبوری بخورید

آیا شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که سیر را چند دقیقه قبل از افزودن به تابه میپزید و آن را تکه تکه یا ریز ریز میکنید؟ پس بهتر است حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه پیش از پختن سیر صبر کنید. اتفاقی که می افتد این است که این مدت آلین و آنزیم آلیناز موجود در سیر از هم جدا شده و تنها زمانی با هم در تماس خواهند بود که سیر خرد شود.

اگر بلافاصله بعد از خرد کردن سیر آن را بپزید، هیچ فرصتی برای چنین واکنشی به جا نخواهد ماند.

 

 

 

 

اشتراک.

پاسخ دهید