با جوش های روی پوست مان چه کنیم؟ 0

جوش های بدن نشانه چیست؟

در دوران بلوغ و بعد از آنکه تعادل هورمونی به هم میخورد. ممکن است باعث بروز آکنه شود. آکنه ممکن است در صورت یا بدن باشد. دلیل خاصی وجود ندارد که بتوان گفت اگر در هر نقطه ای از بدن جوش بزند، بتوان آن را به یک بیماری خاصی مرتبط دانست. اما علاوه بر تعادل هورمونی، یکسری غدد عرق نیز زیر پوست وجود دارد که وقتی منافذ آن ها به هر دلیل بسته میشود، میکروب ها در این غدد رشد میکنند و به صورت جوش خود را نشان میدهند در این میان بهداشت بدن میتواند این موضوع را تشدید یا تخفیف دهد اما عامل اصلی بروز جوش به حساب نمی آید. از سوی دیگر عوامل ژنتیک هم در بروز جوش موثر هستند و در واقع اگر فرد استعداد ژنتیکی هم داشته باشد و بهداشت را هم رعایت نکند، ممکن است آکنه تشدید شود. در مورد جوش بدن بسیاری از راه حل های پیشنهادی موضعی است. پوست بدن ضخیم تر از پوست صورت است و بنابراین جوش در این نواحی میتواند بزرگتر و دردناکتر باشد و سخت تر به درمان پاسخ دهد اما با این حال به دلیل همین ضخامت میتواند درمان های تهاجمی تری را برای آن در نظر گرفت. درمان جوش در این مناطق اغلب بدون عوارض جانبی تحریک کننده است. البته این به آن معنا نیست که شما در درمان آکنه در این مناطق زیاده روی کنید. این راه حل ها ممکن است برای همه مناسب نباشد و دلایل زیادی ممکن است در بروز آکنه بدن موثر باشد.

وقتی کف سر جوش میزند

بروز جوش در ناحیه بالا و کف سر به بهداشت نامناسب و چربی های ایجاد شده آن مربوط است. التهاب ناشی از شامپو یا نرم کننده و سایر محصولات مو، شست و شوی ناکامل مو، استفاده از کلاه های کثیف و دست کشیدن به سر از جمله عوامل دیگری است که میتوانند باعث جوش کف سر شوند.

درمان چیست: بهتر است به طور مرتب موهای تان را بشویید اما نه آن قدر زیاد که پوست کف سرتان خشک شود اگر فکر میکنید علت شامپوست، بهتر است شامپو یا نرم کننده یا هر محلول بهداشتی که برای موهای تان استفاده میکنید، عوض کنید. سعی کنید از شامپوهای ضدشوره یا شامپوهای حاوی اسیدسالیسیلیک  و کوتوکونازول استفاده کنید و از سیلیکون و محصولاتی که عطر و اسانس قوی دارند، اجتناب کنبد و روی سرتان دست نکشید. بعد از شست و شو نیز بهتر است از تونر استفاده کنید تا از خارش کف سر هم جلوگیری کند. در صورتی که کلاه به سر میگذارید بهتر است مدت طولانی این کار را انجام ندهید چون سرتان عرق میکنید، بنابراین بهتر است کلاه تمیز و خشک به سر بگذارید.

جوش گردن نشانه چیست؟

التهاب ناشی از شامپو و نرم کننده و دیگر محصولات مو، پوشیدن پیراهن با یقه تنگ، مواد شوینده، نرم کننده لباس، تعریق و دوش نگرفتن بعد از تعریق زیاد، عدم تعادل هورمونی و استفاده از قند زیاد در رژیم غذایی از جمله عواملی است که میتواند باعث بروز جوش در این ناحیه شود.

درمان چیست: میتوانید شامپو و نرم کننده سرتان را عوض کنید چون هنگام شستن موها ممکن است این محصولات به گردن بریزد. پیراهن های بدون یقه یا یقه گشاد استفاده کنید که تهویه مناسب داشته و با گردن ایجاد اصطکاک نکند. اگر جوش ها بهتر نشد بهتر است مواد شوینده و نرم کننده لباستان را هم عوض کنید و از محصولاتی بدون اسانس و عطر استفاده کنید. دقت کنید لوسیونی که برای بدنتان استفاده میکنید هم بدون عطر باشد. حتما بررسی لازم برای میزان هورمون ها به ویژه اگر این هورمون ها زیر چانه و ناحیه فک ایجاد شوند، بکنید.

رابطه جوش ناحیه پشت با خواب!

فعالیت بیش از حد غده سباسه، تعریق، دوش نگرفتن بعد از ورزش، اصطکاک لباس یا لباس های تنگ جای عبور هوا ندارند، بند کوله پشتی، مصرف غذاهای سرخ کردنی و پرکالری، واکنش به لوسیون های بدن، خواب ناکافی، التهاب ناشی از شامپو، حالت دهنده یا سایر محصولات شست و شوی بدن یا التهاب صابون و نرم کننده پارچه، آلرژی درماتیت سبورئیک و فولیکولیت همگی از عواملی است که میتواند جوش ناحیه پشت را موجب شود.

درمان چیست: بهتر است لباس های گشاد بپوشید تا پوست در معرض هوا قرار بگیرد. در صورتی که ورزش میکنید به طور مرتب لباس های ورزشی تان را بشویید و بند کوله پشتیتان را شل کنید. هنگام شستن بدن از آب بیش از حد گرم استفاده نکنید و در صورت لزوم مواد شوینده بدنتان را عوض کنید و از محصولاتی استفاده کنید که سالیسیلیک اسید دارند. خواب کافی و رژیم غذایی کم کالری نیز در کاهش بروز جوش در این منطقه موثر است.

جوش قفسه سینه و احتمال ابتلا به بیماری قارچی!

تعریق، دوش نگرفتن بعد از ورزش و اصطکاک با لباس و پوشیدن لباس های زیر تنگ، لوسیون بدن، شامپو، نرم کننده مو و محصولات مرتبط مانند صابون میتوانند در این ناحیه ایجاد جوش کنند. از دیگر عواملی که میتواند باعث بروز جوش در این قسمت شود، میتوان به نرم کننده لباس، رژیم غذایی و عادات نامناسب غذایی، خوردن مواد غذایی تند و نوشابه های بسیار سرد و عفونت های قارچی و آلرژی اشاره کرد. اگر جوش های سرسفیدی در قفسه سینه دارید که به درمان آکنه پاسخ نمیدهند این امکان وجود دارد که به عفونت قارچی مبتلا شده باشید و بنابراین باید با پزشک درباره راه های درمان این عفونت مشورت کنید.

درمان چیست: میتوانید با تجویز پزشک از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکساید استفاده کرد. به یاد داشته باشید برخی درمان ها پوست شما را به خورشید حساس تر میکنند و بنابراین باید دقت لازم را در محافظت از نور خورشید داشته باشید.

جوش بازو علامت چه اختلالی است؟

علل بروز جوش در این ناحیه مشابه جوش هایی است که در پشت ایجاد میشود علاوه بر این، ترشح بیش از حد چربی، لوسیون های بدن و اسپری و همچنین مواد شوینده، نرم کننده لباس، لباس های تنگ و حتی درماتیت سبوریک و  شاخی شدن پوست میتواند جوش های این ناحیه را ایجاد کند.

درمان چیست: به طور منظم دوش بگیرید و از لباس های با آستین گشاد استفاده کنید و هنگام استفاده از اسپری یا لوسیون دقت کنید که منافذ پوست مسدود نشود. در صورتی که آکنه این ناحیه به علت درماتیت صبوره یا بثورات آلرژیک باشد پزشک درمان های ویژه ای را تجویز میکند.

جوش نشیمنگاه!

لباس زیر کثیف، تنگ و مرطوب میتواند عامل ایجاد جوش در این قسمت باشد. هوای گرم، نشستن طولانی مدت، موهای زیر پوستی، تعریق و چربی، آلرژی، لوسیون بدن، صابون و سایر محصولات بهداشتی و البته مواد غذایی تند و اصلاح نامناسب موهای پوست و البته زگیل و بیماری های مقاربتی همگی میتوانند در این ناحیه جوش ایجاد کنند.

درمان چیست: رعایت بهداشت در این ناحیه بسیار مهم است، بهتر است مدت طولانی ننشینید تا گردش خون و هوا امکان داشته باشد. دقت کنید لوسیونی که استفاده میکنید منافذ پوست تان را نبندد و از محصولاتی استفاده کنید که اسانس و عطر نداشته باشند. به هیچ عنوان صبح زود از نوشیدنی های سرد استفاده نکنید چون بدن شما وقتی از خواب بیدار میشوید هنوز گرم نشده است. آکنه در این ناحیه معمولا با لوسیون های آلفاهیدروکسی اسید و ژل درمان میشود در صورتی که آکنه بر اثر آلرژی باشد باید با متخصص برای درمان مشورت کنید.

رابطه جوش ساق پا و آلرژی

لوسیون بدن، ژل شست و شو، صابون، نرم کننده و محصولات بهداشتی دیگر و البته لباس خیلی تنگ میتواند جوش ایجاد کند. علاوه بر این، موهای زیرپوستی که بر اثر اصلاح زیر پوست میمانند و آلرژی و بثورات جلدی همگی از علل بروز جوش در ناحیه ران و ساق پاهاست.

درمان چیست: اگر پوست این قسمت خشک است حتما از مرطوب کننده استفاده کنید و بدن را با مواد شست و شوی حاوی اسیدسالیسیلیک و اسید گلیکولیک بشویید. استفاده از لوسیون حاوی آلفاهیدروکسی اسید از زیر پوست رفتن موها جلوگیری میکند.

 

اشتراک.

پاسخ دهید